Uczymy prosto, przyjaźnie, kompleksowo i przez to niezwykle skutecznie!

Mentoring

Mentoring jest jedną z metod jaką nauczamy. Na pewno już zetknąłeś się z tym zagadnieniem i to wielokrotnie. Jednak masz prawo sobie tego nie uświadamiać.

Zapraszam Cię do lektury mojego artykułu na ten temat. Miłego czytania!

Napisz do nas!

Mentoring w Twoim życiu - naucznie doskonałe?

Co to w ogóle jest MENTORING?
Z czym kojarzy Ci się mentor?

Zacznijmy nasze długie rozważania na ten temat od przypomnienia sobie (a może raczej wyobrażenia) obrazka z przeszłości:

Oto mając niecały roczek siedząc sobie zapięty w bujaku, wyciągasz ręce w stronę kolorowego przedmiotu. Twoja mama tym razem zamiast wziąć Cię na ręce w kierunku tamtego przedmiotu stawia Cię na nogi. Stoisz jeszcze nieporadnie i trochę się chwiejesz. Jednak cały czas ciekawość i chęć dotknięcia przedmiotu przeważa. Ty tego bardzo chcesz! Trzymając Cię za ręce prowadzi Cię bezpiecznie, a Ty powoli wykonujesz kolejne kroki. Nawet się nad nimi nie zastanawiasz... By... wreszcie osiągnąć cel! Twoja radość jest wtedy niesamowita!

Innego dnia sytuacja się powtarza. Tym razem tata prowadzi Cię do ukochanego kolorowego przedmiotu w oddali. Twoje kroki są już znacznie pewniejsze. W pewnym momencie puszcza Twoje ręce... A Ty mając cel przed oczyma idziesz dalej. Nagle chwiejesz się i lądujesz w objęciach ojca. Teraz razem idziecie do celu. To była trudna próba, ale dzięki czuwającemu rodzicowi, zakończyła się sukcesem. Chwytasz zabawkę i śmiejesz się głośno.

Podobne sytuacje powtarzają się wielokrotnie. Pewnego dnia wypuszczony z rąk rodziców idziesz sam i stawiasz te kilka kroków koniecznych do dotarcia do ulubionej zabawki. Twoja radość jest nie do opisania. Wszyscy obecni cieszą się z Tobą z Twojego życiowego osiągnięcia.

Jeszcze kilka prób. Prób samodzielnych, podczas których nie raz się wywrócisz. Wiele razy będziesz płakał. By wreszcie... móc samodzielnie chodzić!

Tak! Masz rację. Twój rodzic jest dla Ciebie mistrzem chodzenia. On powoli pokazuje Ci, jak to robić. On czuwa nad Tobą, aby pierwsze próby były zwycięskie. On też daje Ci próbować samodzielnie, abyś poczuł delikatny, aczkolwiek gorzki smak porażki i dowiedział się, że coś trzeba jeszcze zrobić. Po wielu wspólnych próbach i testach samodzielności, wreszcie wykonujesz zadanie doskonale :)

To tylko jeden narysowanych przeze mnie obrazków, który mówi, na czym polega mentoring.

Dla mnie jest to niezwykle skuteczna i bardzo przyjemna forma uczenia się. Relacja mistrz-uczeń. Niby coś nowego i modnego w XXI wieku, ale przecież spotykane od początku istnienia ludzkości. Wielokrotnie miałem okazję być uczniem i mentorem. To bardzo miłe doświadczenie. Twojego mentora możesz spotkać w pracy, w laboratorium a także w coraz bardziej popularnym w Polsce MLMie. Co więcej, być może, że lepsze uczelnie pozwolą sobie na powrót do renesansu, by każdy student miał swojego mentora, od którego uczy się wszystkiego, w czym on jest mistrzem.

Czy mentor musi być mistrzem fachu?

Według mnie dobrze jeśli jest. Jednak nie jest to konieczne.

Najważniejsze, aby był to człowiek, który się rozwija i nie stoi z miejscu. Niech biegnie do przodu i ciągnie Cię za sobą. Wystarczy, że posiada kilka potrzebnych umiejętności, którymi potrafi się z Tobą podzielić i już może być Twoim mentorem.

Czyli możesz się uczyć w ten sposób np. od:

Co więcej, każdy z takich mentorów może być jednocześnie uczniem innego mentora. To jest bardzo dobry pomysł, aby szybko, sprawnie, skutecznie i przyjemnie nauczyć całą organizację (np. w pracy, na uczelni, w MLM).

I "uczeń przerósł mistrza"...

Znacie to powiedzenie? Tak. Zdarza się, że uczeń może rozwijać się szybciej od swojego mentora i osiągnąć w pewnych dziedzinach większe doświadczenie, umiejętności i wiedzę. Prawdziwy mistrz cieszy się z takiej sytuacji. To olbrzymie wyzwanie, aby wychować sobie godnego, lepszego następcę.

Niestety w dzisiejszych czasach taka radość najczęściej szybko się kończy. Bowiem oznacza to, że mistrz zamiast dodatkowych gratyfikacji finansowych jest degradowany, a na jego miejsce w strukturze organizacyjnej wchodzi jego uczeń. To niestety jest olbrzymim hamulcem dla propagowania relacji: mistrz-uczeń.

Z wymienionych wyżej przykładów, gdy uczeń przerasta mistrza zagrożenie konkurencją może poczuć: kolega z pracy czy pracownik uczelni.

Jednak na szczęście wydaje się, że wiele systemów MLMowych sprzyja takiej relacji i rozwojowi ucznia ponad mistrza. Wtedy mentor, który go uczył dostaje dodatkową gratyfikację. Dla korepetytorów świetne wyszkolenie ucznia też nie rodzi zagrożenia, bo zazwyczaj z jednej strony uczeń znający zagadnienie lepiej od korepetytora najczęściej nie jest konkurencją (w nauczaniu), a z drugiej korepetytor na ogół też nie pracuje w tej branży całe życie.

Przyznam się, że uwielbiam uczyć umiejętności, które opanowałem i nadal rozwijam. Odnoszę też niesamowitą przyjemność wtedy, gdy ktoś staje się lepszy ode mnie :) To daje naprawdę dużą satysfakcję i energię do działania :) Nie mówiąc o tym, że również wiele można się wtedy nauczyć od takiego ucznia :)

Zapraszam

Dlatego też chętnie promuję tego typu formy i chętnie zapraszam do współpracy wszystkich, którzy cokolwiek umieją i chcą się tym dzielić. Bądź też tych, którzy chcą się czegoś nauczyć, aby mogli się tym dzielić :)
Życzę wszystkim, aby też mogli znaleźć takie niewyczerpane źródło radości :)

Paweł

Zadzwoń lub napisz do nas!

Więcej informacji?

Więcej informacji znajdziesz między innymi tutaj:

do góry